چهارشنبه 18 تیر 1399
Menu

آرشیو اخبار

جستجوی خبر

خبرخوان

ستاره خلیج‌فارس منشأ آلودگی دریایی نیست

  • 19 اسفند 1398
  • 16:12
  • اخبار
  • 0 دیدگاه
  • 121 بازدید
  • Article Rating
ستاره خلیج‌فارس منشأ آلودگی دریایی نیست

مدیر اچ‌اس‌یی پالایشگاه ستاره خلیج فارس با استناد به مکاتبات و نتایج آزمایشگاه معتمد سازمان محیط زیست استان هرمزگان گفت: منشأ آلودگی دریایی اخیر، پالایشگاه ستاره خلیج فارس نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت به نقل از شانا مهرداد دهداری با اعلام این خبر گفت: پالایشگاه ستاره خلیج فارس به‌عنوان پالایشگاه سبز کشور یکی از اصلی‌ترین صنایع حافظ محیط زیست است و تمام اسناد و شواهد نیز این موضوع را تایید می‌کند.

وی ضمن اشاره به پایش مستمر و لحظه‌ای تمام شاخص‌های زیست‌محیطی توسط کارشناسان متخصص این پالایشگاه و نظارت دائمی آزمایشگاه معتمد سازمان محیط زیست، افزود: با حضور اکیپی شامل کارشناسان محیط زیست استان، کارشناسان محیط زیست صنایع مجاور و کارشناسان محیط زیست پالایشگاه، بازدیدهای تخصصی از روند کاری این ابرپالایشگاه صورت گرفت و با استناد به مشاهدات و خروجی پایش‌های صورت گرفته توسط آزمایشگاه معتمد، گواهی عدم وجود هر نوع آلایندگی از مبدأ پالایشگاه تا مسیر بازگشت آب دریا صادر شد که مستندات آن نیز موجود است.

دهداری تاکید کرد: علاوه بر پایش‌ها و نمونه‌گیری‌های مستمر و روزانه روی آب بازگشتی از پالایشگاه به دریا که توسط کارشناسان محیط زیست این شرکت انجام می‌پذیرد، حوضچه‌های آرامش آب مجهز به oil skimmer در مسیر خروج آب قرار گرفته که عملا خروج مواد نفتی به بیرون از پالایشگاه را غیرممکن کرده است.

وی تاکید کرد: از ابتدای بهره‌برداری با توجه به مسئولیت‌های اجتماعی و اهداف کلان این پالایشگاه در راستای حفاظت و صیانت از محیط زیست طرح «جمعه‌های سبز» را به صورت مستمر اجرا می‌کنیم که در قالب این طرح پاکسازی منطقه حفاظت‌شده گنو، ساحل بندرعباس، رودخانه‌های اطراف شهر بندرعباس و سواحل مجاور نیز در دستور کار قرار دارد.

دهداری به اقدام اخیر این شرکت در یاری‌رسانی به پاکسازی آلودگی دریایی ایجاد شده نیز اشاره کرد و افزود: جمعی از کارکنان پالایشگاه ستاره خلیج فارس، روز جمعه، دوم اسفند ماه طبق روال برنامه‌های هفتگی خود در صیانت از محیط زیست در حال جمع‌آوری زباله‌های حاشیه‌ ساحل آبگیر این پالایشگاه بودند که با نوعی آلودگی دریایی خارج از محدوده‌ خروجی آب برگشتی پالایشگاه مواجه شدند.

مدیر اچ‌اس‌یی شرکت نفت ستاره خلیج فارس ادامه داد: در این وضعیت کارکنان پالایشگاه به‌سرعت موضوع را به مدیران شرکت گزارش دادند و این موضوع در کمترین زمان ممکن به صورت شفاهی و کتبی به اطلاع سازمان محیط زیست استان هرمزگان رسانده شد.

وی با بیان اینکه مشخص نیست این آلودگی از چه زمانی در دریا ایجاد شده است، تاکید کرد: با این حال برحسب تعهدی که در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی خود داشتیم، منتظر اقدام سازمان محیط زیست نماندیم و تیم پاک‌سازی پالایشگاه با استفاده از پد و بوم جاذب آلودگی به‌سرعت وارد عمل شد و همکاران ما با تلاش و کوشش چند ساعته توانستند منطقه را عاری از آلودگی کنند.

دهداری تصریح کرد: در نامه‌ ارسالی به سازمان محیط زیست تمامی این مدعا شرح داده شده است و آمادگی آن را داریم تا به صورت عمومی مفاد آن را منتشر کنیم، اما متاسفانه این اقدام مسئولانه‌ به غلط در رسانه‌ها انعکاس داده شده است.

وی درباره منشأ این آلودگی اظهار داشت: تعیین منشأ آلودگی در صلاحیت ما نیست، اما احتمال ایجاد آلودگی از سمت دریا نیز باید بررسی شود.

دهداری گفت: هیچ آثاری از وجود آلودگی در خور منتهی به پالایشگاه مشاهده نشده است و بر خلاف اخبار منتشر شده، توجیهی برای از دست دادن این حجم از طلای سیاه وجود ندارد و نمی‌توان صنایع منطقه غرب بندرعباس را در بروز این واقعه مورد هدف قرار داد.

وی در پایان تاکید کرد: با این حال با توجه به مسئولیت‌های اجتماعی و اهداف کلان پالایشگاه همسو با حفاظت و صیانت از محیط زیست این آمادگی را داریم تا بار دیگر در موارد مشابه به عنوان یاری‌رسان محیط زیست عمل کنیم.

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.