چهارشنبه 09 مهر 1399
Menu

آرشیو اخبار

جستجوی خبر

خبرخوان

بررسی روند سوددهی شرکت پالایش نفت اصفهان طی سال ۹۸

  • 07 بهمن 1398
  • 13:55
  • اخبار
  • 0 دیدگاه
  • 302 بازدید
  • Article Rating
بررسی روند سوددهی شرکت پالایش نفت اصفهان طی سال ۹۸

پیش بینی افزایش سود ناخالص شرکت به ۸ هزار میلیارد تومان

بررسی عملکرد ۶ ماهه شرکت پالایش نفت اصفهان نشان می‌دهد که این شرکت با افزایش فروش و افزایش سود همراه بوده است. به طوری که روند سوددهی این شرکت طی سال‌های اخیر در مسیر صعودی قرار گرفته است. 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت، شرکت پالایش نفت اصفهان یکی از بزرگ‌ترین شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی است. این شرکت چیزی بیش از ۲۰ درصد نیاز کشور به فرآورده های نفتی را تامین می کند. گاز مايع یا پروپان،‌ سوخت سبک جت، وکيوم باتوم، بنزين (شامل MTBE و بنزين سوپر )، نفت سفيد، حلال ها، گوگرد، نفت گاز،‌ آيزوريسايکل، روغن خام،‌ نفت کوره سبک، نفت کوره سنگين، هيدروژن، مخلوط آوماتيک هاي سبک،‌ هيدرو کربورهاي بدون شاخه، نفتاي سبک و سنگين،آيزوفيد، بنزين موتور اکتان 95 يورو5، بنزين معمولي اکتان 87، بنزين موتور اکتان 91 يورو5، بنزين موتور اکتان 93.5 يورو5، نفت گاز با گوگرد، نفت گاز با گوگرد و... از جمله محصولات تولیدی در این شرکت است.

تغییرات در تولید طی دوره 7 ماهه سال ۹۷ و ۹۸

بررسی موردی میزان تولید انواع محصولات این شرکت نشان می‌دهد که تولید در این واحد پالایشگاهی با وجود تحریم‌ ها و مشکلات بسیار روند افزایشی داشته است. میزان تولید گاز مایع در این شرکت طی دوره مالی 7ماهه منتهی به مهرماه ۹۷ به بیش از ۴۱۶ هزارمترمکعب رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که 345 هزار متر مکعب بوده نشان از افزایش تولید دارد. همچنین این شرکت طی ۷ ماه از سال ۹۷ در بخش تولید بنزين (شامل MTBE و بنزين سوپر ) ۲ میلیون 47 هزار متر مکعب تولید داشته که این عدد طی ۶ ماه از سال ۹۸ به ۲ میلیون ۷۷ هزار متر مکعب رسیده است. 

رشد شاخص های مالی شپنا طی دو سال گذشته

بررسی عملکرد ۶ ماهه شرکت طی سال جاری و سال گذشته نشان از رشد چند برابری شاخص‌ های مالی شرکت دارد. به گونه ای که درآمد عملیاتی شرکت پالایش نفت اصفهان طی دوره مالی ۶ ماهه سال ۹۸ به 437,446 میلیارد ریال رسیده است. این در حالی است که طی همین دوره مالی در سال ۹۷ درآمد شرکت 174,241 ریال بوده است. هر چند بهای تمام شده درآمد های عملیاتی شرکت نیز افزایش پیدا کرده است. بهاي تمام شده درآمد عملیاتی شش ماهه اول 98 درقیاس با دوره مشابه قبل در حدود 146 % رشد داشته است که بطور عمده ناشی از افزایش نرخ خرید نفت خام, مواد افزودنی و نرخ تسعیر ارز بوده است.

حرکت بر مدار سوددهی طی ۴ سال اخیر

روند سود دهی شرکت طی۴ سال گذشته روند افزایشی داشته و این شرکت بر مدار سوددهی قرار دارد. سود ناخالص پالایش نفت اصفهان طی سال‌های ۹۴، ۹۵، ۹۶ و ۹۷ به ترتیب ۷۸۴ میلیارد تومان، ۱هزار و ۸۹۵ میلیارد تومان، ۲هزار و ۵۶۷ میلیارد تومان و  ۵ هزار ۵۵۰ میلیارد تومان بوده است. این روند نشان می دهد که شرکت در مسیر صحیحی قرار دارد و با توجه به سود ناخالص ۴ هزار و ۷۵۹ میلیارد تومانی پالایش نفت اصفهان در دوره ۶ ماهه منتهی به شهریور ۹۸ پیش بینی می شود که سود ناخالص شرکت در سال جاری به بیش از ۸ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کند.

رشد سود عملیاتی و عملکرد فوق‌العاده در شش ماه

سود عملیاتی شرکت شرکت نیز طی این دوره مالی به بیش از ۴ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان رسیده است. این در حالی است که طی سال مالی منتهی به اسفند ۹۷ سود عملیاتی شرکت ۵ هزار و ۹۶۹ میلیارد تومان بوده است. عملکرد فوق‌العاده این شرکت طی نیمه نخست سال جاری نشان می دهد که وضعیت مالی این شرکت بسیار عالی بوده و ادامه این روند طی سال آینده چشم انداز بزرگ‌تری را نشان می دهد.

افزایش حاشیه سود خالص شرکت تا ۱۲ درصد

سود خالص شرکت نیز تا پایان دوره مالی منتهی به شهریور ۹۸ نیز به ۳ هزار و ۶۸۲ میلیارد تومان رسیده است. سود خالص شرکت طی سال مالی منتهی به اسفند ۹۷ بیش از ۵ هزار میلیارد تومان بوده است. پیش بینی می شود که طی سال مالی جاری سود خالص شرکت پالایش نفت اصفهان به بیش از ۶ هزار میلیارد تومان برسد. حاشیه سود خالص شرکت طی سال مالی منتهی به اسفند ۹۷ ۱۰.۴ درصد بوده است. پیش بینی ها حکایت از افزایش حاشیه سود خالص شرکت تا ۱۲ درصد دارد.

 

طرح‌ تولید گازوئیل یورو۵ 

پالایش نفت اصفهان با هدف ارتقاي کیفیت محصولات پالایشگاه موجود با توجه ویژه به مسائل زیست محیطی اقدام به اجراي پروژه تصفیه گازوئیل که شامل،  احداث واحدهاي یوتیلیتی و آفسایت،  احداث واحد تصفیه هیدروژنی نفتگاز، واحد بازیافت گوگرد و  احداث واحد آمین و تصفیه گاز ترش و تأسیسات مورد نیاز، کرده است. دستیابی به استاندارد یورو 4  و 5 در فرآورده دیزل از اهداف اصلی این واحد جدید است که از سال ۹۳ در دست اجرا است.  پالایش نفت اصفهان بیش از ۱۲ طرح بهينه سازي دیگر هم در حال اجرا دارد که احداث واحد گرانول سازي گوگرد، اتصال به شبکه ریلی سراسري، تامین یوتیلیتی براي واحدهاي در دست اجراي پالایشگاه و... از جمله مهم‌ترین طرح های توسعه ای این شرکت است. 

 

منبع: روابط عمومی شرکت پالایش نفت اصفهان

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.