Orica.ir

تاریخ: 20 فروردین 1396

بازدید از پالایشگاهی درپایتخت

دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت در اولین بازدید میدانی خود از پالایشگاه‌های عضو انجمن، از پالایشگاه نفت تهران(شهید تندگویان) بازدید کرد. ناصر عاشوری در این بازدید با مهندس بابایی مدیرعامل پالایشگاه نفت تهران دیدار و گفت‌و‌گو کرد.
دریافت جایزه مدیریت سبز
این پالایشگاه برای دومین سال پیاپی جایزه مدیریت سبز را دریافت کرده و به گفته مهندس بابایی توازنی بین درآمد پالایشگاه و آلایندگی آن ایجاد شده و برنامه ریزی دقیقی در این راستا انجام شده است
بابایی با بیان اینکه این پالایشگاه در سال 94 توانسته با 4 برنامه کاهش آلودگی محیط زیست میزان CO2 را کاهش دهد، گفت که برای کاهش CO2 تا سال 1400 نیز یازده برنامه درحال اجرا و برنامه‌ریزی است.
مدیر عامل پالایشگاه نفت تهران با بیان اینکه انتشار گاز متان از سال بعد در این پالایشگاه به صفر می‌رسد گفت که برای این کار 25 میلیون تومان هزینه شده است. وی با تاکید بر ضرورت توجه به شاخص های مدیریتی در مدیریت پالایشگاه، بر لزوم پیش بینی سود پایدار در اوضاع نابسامان مالی شرکت ها و بنگاه‌های اقتصادی تاکید کرد و گفت که شرکت‌های مختلف برای الگوبرداری از فرآیندهای آموزشی از این پالایشگاه بازدید کرده‌اند.
بابایی همچنین در جریان این بازدید گفت که نرم افزار طراحی شده برای پالایشگاه تهران در جهت تعیین اهداف و استراتژی، کنترل و نظارت و پایش مستمری برای افزایش کارآیی و بهره‌وری را به دنبال داشته است.
هر روز یک پلاسکو!
وی با بیان اینکه مدیریت ایمنی در کشور با چالش مواجه است، خاطر نشان کرد: ما ضریب ایمنی پالایشگاه را تعیین کرده ایم و برای سال 1400 حوادث را تخمین زده‌ایم. اگر چنین نباشد هر روز یک پلاسکو خواهیم داشت. پالایشگاه نفت تهران که سه هزار پرسنل دارد، جزو پالایشگاه های خصوصی کشور محسوب می‌شود و 90 درصد سهام آن مربوط به سهام عدالت است و ده درصد باقی در بورس خرید و فروش می‌شود. این پالایشگاه که سالها پیش خارج از شهر تهران بوده اکنون در محدوده باقر شهر واقع در شهر ری است و در واقع جزیی از پایتخت است. برهمین اساس و طبق استانداردهای زیست محیطی دور تا دور این پالایشگاه ها جنگل‌کاری شده و به ازای 300 هکتار صنعتی، 300 هکتار جنگل نیز در اطراف پالایشگاه وجود دارد. این پالایشگاه گاز سوخت، نفت کوره، ‌سوخت هواپیمای جت، گاز مایع، سوخت هواپیمای معمولی، نفتا، بنزین و نفت سفید و گازوئیل تولید می‌کند. بنا به اظهارات مسوولان پالایشگاه، نفت خام این پالایشگاه از اهواز و آسماری با خط لوله وارد پالایشگاه می‌شود و بعد از ورود به واحد تقطیر در مخازن آزمایش می‌شود و در واحد تصفیه اقدامات لازم بر روی آن انجام می‌شود. این پالایشگاه سی هزار بشکه سوخت هواپیما تولید می‌کند و کل نیاز فرودگاه مهرآباد فرودگاه امام (ره) و فرودگاه مشهد را از طریق خط انتقال تامین می‌کند. پالایشگاه نفت تهران همچنین در طول شبانه روز5/6 میلیون لیتر بنزین با کیفیت تولید می‌کند. این پالایشگاه در زمان دفاع مقدس هدف موشک‌های صدام قرار گرفته بود و همچنان آثار ترکش های این موشک‌ها در محوطه پالایشگاه به یادگار نگه داشته شده است. نحوه محافظت از این پالایشگاه نیز از طریق پدافند و همچنین دوربین یا مانیتورینگ انجام می‌شود. شرکت پالایش نفت تهران که در سال 1344 تاسیس شده با ظرفیت 250 هزار بشکه در روز فعالیت می‌کند و جزو 6 پالایشگاه عضو انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت است.

نشریه